‘Kutuplaşma’yı eleştirenler ‘yumuşama’yı da eleştirdi

   HABER7

Türkiye cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerini atlatmasının ardından siyasette adeta bir ‘yumuşama’ dönemine girdi. 31 Mart’ın ardından CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebinde bulunacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yeşil ışık yakması üzerine iki lider 2 Mayıs’ta AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. 

AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen ve 1 saat 35 dakika süren görüşme, Türk siyasetinde iki lideri 8 yıl aranın ardından bir araya getirmiş oldu. Erdoğan-Özel görüşmesi sonrası CHP Genel Başkanı, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile de 7 yıl aranın ardından bir görüşme gerçekleştirdi. 

KUTUPLAŞMADAN DERT YANANLAR YUMUŞAMAYI ELEŞTİRDİ

Türkiye’de uzun yıllar sonra oluşan olumlu siyaset havası bazı isimlerin ise hoşuna gitmedi. Büyük medya organlarında yöneticilik yapan ve yıllarca Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplumu ve siyaseti gerdiğini iddia ederek bu durumdan dert yanan bazı gazeteciler, siyasetteki yumuşama ikliminden rahatsız oldu. Bu isimlerin başında ise Fatih Altaylı ve Can Ataklı geldi.

ALTAYLI: ERDOĞAN’IN OYUNU

2 Mayıs’ta AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmeden bu yana Erdoğan-Özel görüşmesini gündemlerinden düşürmeyen isimler, bunun ‘bir oyun’ olduğunu söyledi. Fatih Altaylı, seçimler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’ye göz kırmasının bir oyun olduğunu belirterek “Ben dahil pek çok kişi, Erdoğan’ın “yumuşama sürecini” çok da samimi bulmuyor. Bunun arkasında başka bir hesap, CHP içinde karışıklık yaratmak, CHP’de bir liderlik ya da adaylık kavgası başlatma arzusu olduğunu düşünüyor.” söyledi. 

ATAKLI: MUHALEFETİN GÖREVİ TOPLUMU DİRİ TUTMAK

Siyasetteki ‘yumuşama’nın en çok rahatsız ettiği isimlerden biri de CHP yandaşı Can Ataklı oldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeyi eleştiren Ataklı, muhalefetin görevinin toplumu diri tutmak olduğunu belirterek gerginliği savundu. Ataklı “Böyle şey olur mu? Muhalefetin görevi toplumu diri tutmak. Yumuşattık bak ne kadar güzel değil. O ayrı mesele. O Erdoğan’ın bir şekilde süngüsünü düşürmek için bunu kullan ve üste çık kardeşim.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir