Mitoloji Film Festivali’nden sürpriz işbirliği

İlk yılında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen festival, bu sene 3 günü İzmir’de olmak üzere toplam 6 gün sürecek.

Uluslararası Mitoloji Film Festivali, alanında yerli ve yabancı filmleri bir araya getiren, söyleşi, panel, gastronomi etkinliği, sergi ve müzik dinletisi ile sanatseverlerle buluşacak. Festival Direktörü Gülşah Elikbank sürpriz bir işbirliğinin haberini paylaştı.

Gain Tv Yönetim Kurulu Başkanı Ferat Bilgin ile yaptıkları görüşme neticesinde festivalin bu yıl vereceği Senaryo Ödülünü Gain Tv’nin üstlendiğini açıkladı ve “Festivalimizin ikinci yılının çok daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşması için çalışmalara başladık.

Bu sene özellikle Türk mitolojisine ağırlık vereceğiz. Sinemanın en önemli ayağı olan senaryoları güçlendirmek ve mitoloji temalı filmler üretilmesini teşvik etmek istiyoruz bu yıl. Gain Tv’nin bu ödülü verecek olması alana önemli bir katkı sağlamış olacak” dedi. 

Gülşah Elikbank, “Festival, mitolojinin insanlığın geçmişinden bugününe -İnsanlığın Ortak Hikayesi- sloganıyla ışık tutacak. Bu sene Türkiye ve Anadolu prömiyerleri yapılacak filmlerle buluşacağız, açık havada, yıldızlar altında sanatın her disiplini bizimle olacak” diye ekledi.  

Prof. Dr. Pınar Fedakar, Prof. Dr. Akın Ersoy, Doç. Dr. Yasemin Polat gibi akademinin çok önemli isimlerinin festivale danışmanlık yaptığını anlatan Elikbank şunları söyledi: “Bizim ödüllerimiz de farklı. Ödül olarak, Ülgen (Türk mitolojisinde İyilik Tanrısı) ve Mergen (Türk mitolojisinde Bilgelik Tanrısı) Ödülleri verilerek yerel kültürel bilinç desteklenecektir. Festivalin ilk yılında Ülgen ödülünü Ezel Akay, Mergen Ödülünü ise Muazzez İlmiye Çığ aldı. 

Elikbank, Yarışma seçkisinin yönetmenleri/konukları da şehre gelerek mitolojik fon önünde bizimle olacaklar. İzmir’in bu festivale her açıdan sahip çıkacağından eminim. Festivalimiz İzmir’den İstanbul’a yolculuk yaparak farklı bir etki bırakacak, diyerek festivalin yolculuğunu paylaştı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir